Zwyrodnienie stawu podstawnego kciuka
Sprawnie działający kciuk zapewnia prawidłową funkcję całej kończyny. Pełna ruchomość kciuka jest ważna w precyzji ręki i sile chwytu. Z uwagi na jego znaczną eksploatację kciuka często dochodzi do urazów oraz zmian zwyrodnieniowych w obrębie jego stawów. Najczęstszym problemem klinicznym jest zwyrodnienie stawu śródręczno-nadgarstkowego kciuka (TMC), który odpowiedzialny jest za ruch kciuka w opozycji do…
Zespół rowka nerwu łokciowego
Zespół rowka nerwu łokciowego to częsta neuropatia uciskowa kończyny górnej polegająca na uścisku nerwu łokciowego na wysokości łokcia. Charakterystycznym objawem jest zaburzenie czucia palców IV i V oraz parestezje, czyli drętwienie tych palców. W przeciwieństwie do zespołu kanału nadgarstka w zespole rowka nerwu łokciowego objawy bólowe nie są charakterystycznym obrazem choroby. Dość często, nawet w…
Reumatoidalne zapalenie stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to choroba obejmująca wiele stawów organizmu człowieka. Rozwija się powoli i podstępnie, co powoduje, że często nie rozpoznawalna we wczesnym stadium. Choroba ta rozpoznawana jest przez lekarzy reumatologów na podstawie obrazu klinicznego, zdjęć radiologicznych, badania rezonansu magnetycznego i badań krwi. RZS może być również chorobą układową, czyli dotyczącą narządów wewnętrznych np….
Łokieć tenisisty / golfisty
Tendinopatie i entezopatie Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości kończyny górnej polegająca na nieprawidłowym i zaburzonym ślizgu ścięgien w ograniczonych przestrzeniach anatomicznych, tzw troczkach. Objawia się dolegliwościami bólowymi, obrzękiem nad miejscem zwężenia i przerywanym lub blokowanym ruchem ścięgna. Objaw przeskakiwania ścięgna na wysokości stawów śródręcznopaliczkowych wywołuje przeskakiwanie palca, nazywane „strzelającym palcem”. Występuje u pacjentów wykonujących…
Złamanie końca dalszego kości promieniowej
Złamanie końca dalszego kości promieniowej jest najczęstszym złamaniem szkieletu dorosłego człowieka. Uraz obejmuje często nie tylko złamanie, ale również uszkodzenie więzadeł na poziomie nadgarstka. Nadgarstek to wyjątkowo skomplikowana struktura. Każdy uraz nadgarstka skutkować może zmniejszoną sprawnością, zmniejszonym zakresem ruchomości i nierzadko silnymi dolegliwościami bólowymi. Leczenie złamania końca dalszego kości promieniowej zależy od towarzyszących innych urazów…
Zespół kanału nadgarstka
Zespół kanału nadgarstka to jedna z najczęstszych mononeuropatii uciskowych kończyny górnej. W chorobie dochodzi do ucisku nerwu pośrodkowego na poziomie kanału nadgarstka. Jest to najczęstsza przyczyna dolegliwości bólowych ręki i palców z towarzyszącymi zaburzeniami czucia palców I-IV. Choroba początkowo objawia się zaburzeniem czucia i drętwieniem palców I-IV. W późniejszym okresie dołączają się objawy bólowe szczególnie…
Wady wrodzone i chirurgia ręki u dzieci
Ręka dziecięca nie jest zwykłą miniaturką ręki dorosłego człowieka. Jest cześć ciała rozwijającego się i intensywnie rosnącego organizmu Cechuje się odmienną biomechaniką, czyli jej sposób działania jest inny niż u osoby dorosłej. Z tego powodu podejście terapeutyczne do leczenia zarówno urazów, jak i wad wrodzonych rąk u dzieci powinno być adekwatnie dostosowane do tej grupy…
Staw rzekomy kości łódeczkowatej
Kość łódeczkowata jest jedną z ośmiu kości nadgarstka. Kość łódeczkowata pełni kluczową rolę w prawidłowej biomechanice nadgarstka. Nierzadko dochodzi do jej złamania w skutek aktywności fizycznej. Trudnością w leczeniu urazów kości łódeczkowatej jest jej trudna biologia, skąpe unaczynienie oraz osłonięcie przez inne struktury. Często urazy kości łódeczkowatej są nierozpoznawane podczas rutynowej diagnostyki. Nierozpoznanie świeżego złamania…
Rekonstrukcje mikrochirurgiczne w wielotkankowych urazach rąk
Ręka, jako najdoskonalsze narzędzie w pracy człowieka, często ulega urazom. Często urazy te są bardzo złożone. Powstają najczęściej w trakcie wypadków podczas pracy z maszynami przemysłowymi i rolniczymi. Są to urazy złożone: tkanek miękkich, nerwów, naczyń, ścięgien z towarzyszącymi im urazami kostnymi. Wyjątkowo ważne jest odtworzenie sprawności i działania wszystkich uszkodzonych struktur, w tym nerwów…
Choroba Kienbocka
Jałowa martwica kości księżycowatej Jałowa martwica kości księżycowatej jest rzadkim schorzeniem polegającym na martwicy jednej z kości nadgarstka – kości księżycowatej. Kość ta umiera na skutek braku unaczynienia i zwiększonego obciążenia. Często dotyczy młodych mężczyzn, palących papierosy, pracujących fizycznie i/lub uprawiających sporty siłowe. Choroba Kienbocka – objawy Objawy choroby rozpoczynają się bardzo powoli i często…
Ganglion nadgarstka
Ganglion nadgarstka to najczęściej występujący guz tkanek miękkich ręki. Przyjmuje formę torbieli o różnych rozmiarach, wypełnionej płynem stawowym. Torbiel ta wychodzi najczęściej ze stawu nadgarstkowego, rzadziej ze stawów międzypaliczkowych czy pochewki ścięgnistej. Widoczny ganglion często bywa niebolesny. Pojawiający się ból wynika z patologii kostnej chorego stawu, bądź ucisku na sąsiednie struktury. Ganglion nie jest nowotworem,…
Choroba Dupuytrena
Choroba Dupuytrena, nazywana również przykurczem rozcięgna dłoniowego, to choroba dotycząca podskórnego kolagenu. Kolagen ten ulega przerostowi i skracaniu, co objawia się upośledzeniem ruchomości palców i często widocznym po stronie dłoniowej zgrubieniem podskórnym. Choroba nie wywołuje dolegliwości bólowych. Najbardziej narażeni na zachorowanie są mężczyźni po 50 roku życia, rzadziej dotyczy kobiet. Zdiagnozowanie przykurczu Dupuytrena odbywa się na…
Zastosowanie druku 3D
Do złamań kości ręki dochodzi najczęściej w wyniku urazu bezpośredniego. W trakcie leczenia odłamy kości powinny być nastawione w możliwie zbliżonym do prawidłowego ustawieniu anatomicznego i odpowiednio unieruchomione do czasu uzyskania wzrostu. Czasami dochodzi do sytuacji, że prawidłowa diagnoza złamania nie jest stawiana, a leczenie nie zostaje wdrożone w ogóle, nieprawidłowo, lub za późno. Istnieje…
Artroskopia nadgarstka
Artroskopia nadgarstka, to minimalnie inwazyjna technika operacyjna polegająca na wprowadzeniu układu optycznego z kamerą oraz narzędzi do odpowiednio przygotowanego nadgarstka, bez konieczności wykonywania klasycznych cięć, jak w zabiegach otwartych. Artroskopia staje się ważną techniką operacyjną w chirurgii ręki, chociaż wciąż jest rzadko stosowana. Początkowo byłą używana jako narzędzie diagnostyczne, z czasem zaczęły rozwijać się techniki…